Arbete Med Spänning – Lågspänning – Kopplingsutrustning – Repetition
1 kursdag
Bjurfors
Ge dig själv kunskapen att på ett personsäkert sätt kunna arbeta i kopplingsutrustingar/lågspänning med isolerhandskmetoden enligt metoden Arbete med spänning (AMS).
Denna repetitionsutbildning är utformad enligt branschstandard. Här repeterar vi teori och praktiska övningar på plats.
Efter godkänd utbildning har du repeterat hur du avskärmar kringliggande spänningsförande delar och jordade delar så att du kan utföra arbetet fortsatt säkert.
Dina kunskaper kommer verifieras med ett prov.
1 kursdag
Kursen är ej datumsatt, genomförs på begäran.
Har du frågor om kursen?
Kontakta mig så svarar jag gärna på dina frågor.

Kursens mål
Kursens mål är att ge dig uppdaterade kunskaper om gällande regelverk och arbetsmetoder.
Innehåll i kurs
- Genomgång och diskussion kring risker med el och tillgänglig elolycksstatistik
- Svensk Standard SS-EN 50110, 60900 och 60903
- Skapande av arbetsinstruktioner utifrån bedömning av risker och typ av arbete
- Användning och kontroll av isolerande handskar och isolerande skyddsduk
- Användning, kontroll och underhåll av handverktyg för AMS
- Kapslingsklasser
- Praktiska AMS-övningar
- Teoretiskt prov
En kurs för dig som tidigare genomfört Arbete med spänning - Lågspänning - Kopplingsutrustning - Grundutbildning och behöver förnya ditt certifikat.
Du ska ha genomfört 2-dagarsutbildningen Arbete Med Spänning – Lågspänning – Kopplingsutrustning – Grundutbildning.

Sven har en gedigen bakgrund från eldistributionsbranschen kombinerat med en elkrafts- och maskiningenjörsexamen. Han är även auktoriserad installatör. Med sitt gedigna engagemang för att bidra till att skapa en säkrare bransch har Sven specialiserat sig på arbetsmetoden Arbete Med Spänning (AMS) för alla spänningsnivåerna.
Under många år var Sven anställd som uppskattad instruktör, föreläsare och projektutvecklare hos STF där han aktivt arbetat för att ständigt vidareutveckla våra AMS-utbildningar. I dag driver Sven det egna bolaget STRÖMPÅ konsult AB med inriktning på avbrottsfritt underhåll på elkraftanläggningar, där Sven även fortsatt utför uppdrag som bl.a. instruktör för STF.
Personlig skyddsutrustning och hjälm ska tas med till kursen.
Kostnad för helpension tillkommer.